Szukaj na tym blogu

Translate

czwartek, 1 maja 2014

OTHER: World fashion designers - a little history... (BURBERRY, PRADA, MIU MIU)BURBERRY

O marce:
Christopher Bailey po skończeniu studiów w 1944 roku w Royal Collage of Art, projektant podjął pracę dla Donny Karan i Toma Forda od Gucciego. Zostałam zauważony także przez Rosie Mario Bravo, która zaproponowała projektowanie dla Burberry. Tym samym Bailey przejął większość obowiązków w firmie (był odpowiedzialny za reklamę, nadzór artystyczny firmy oraz projektowanie kolekcji i linii).
W 2001 roku został mianowany dyrektorem kreatywnym firmy Burberry. Jego zadaniem było nadzorowanie około 60 męskich i damskich kolekcji rocznie (poza damską i męską odzieżą także odzież dziecięca, perfumy, bielizna, kosmetyki).

Ciekawostki:
Czarno-beżowo-czerwony wzór znany jako kratka Burberry (kratka Haymarket) swoje początki przeżywał w 1924 roku, na dodatek jako podszewka w trenczach. W 1967 roku kratka Burberry znalazła powszechne zastosowanie w parasolkach, torebkach i chustach. Ze względu na bardzo częste podróbki (szczególnie w latach 90) wzór kraty ulegał bardzo wielu poprawkom i udoskonaleniom.PRADA

O marce:
Miuccia Prada była studentką pantonimy a interes rodzinny przejęła po swoim dziadku. Mario (dziadek Miucci) założył markę w 1913 roku. Tym co wypromowało firmę były wprowadzone na rynek podróbki plecaków z nylonu Pocono z niewielkim, trójkątnym logo, która miała zaprzeczać panującej wówczas modzie na brak umiaru w reklamie.
Prada rozrastała się w wyniku przejeć innych wielu spółek. Firma weszła w posiadanie ponad połowy udziałów marki Helmut Lang. Do 2006 roku przejęła kontrolę także nad marką Jil Sander. Swoje udziały posiada też w firmie Gucci. Wchodząc w sojusz w 1999 roku z marką LVMH, Prada nabyła markę Fendi. Następnie podjęto współpracę z marką Azzedine Alaia i wykupiono firmę Carshoe. W 2001 roku sprzedano udziały w marce Fendi koncernowi LVMH.

Ciekawostki:
W 1988 roku w Mediolanie miała premierę kolekcja ubrań gotowych.
Kolekcje Prady znane są głównie z elegancji i wyszukanych, oryginalnych form, praktycznie bez użycia zdobień.MIU MIU

O marce:
Miuccia Prada stworzyła markę w 1992 roku, która została skierowana głównie do młodszego, odważniejszego pokolenia. Nazwa marki MIU MIU wzięła się od zdrobnienia imienia założycielki firmy.
W latach 90 imperium Prada znacząco się rozrosło, dzięki sukcesom marki MIU MIU.
Pierwsze sklepy powstały w Mediolanie oraz Paryżu, a następnie w nowojorskim SoHo i 46 innych miejscach.

Ciekawostki:
Marka Miu Miu, w przeciwieństwie do Prady, znana jest z dowcipnego doboru detali, eksperymentowania ze zdobieniami i używania wszelakich barw w swoich kolekcjach.
Obie marki początkowo prezentowały swoje kolekcje w Mediolanie, ale w 2006 roku MIU MIU przeniosło się do Paryża, ale podkreślić różnice, które dzieliły te obie marki.
W 2010 roku pomarańczowo-liliowa sukienka MIU MIU pojawiła się na okładkach trzech najważniejszych magazynów modowych tj.: Brytyjski Vogue i Elle oraz amerykański "W"W następny poście tego typu kolejna dawka inspirującej historii kolejnych światowych projektantów!

3 komentarze:

  1. Burberry szczególnie przypadło mi do gustu. Świetny post!

    W wolnej chwili zapraszam na nowy post:
    http://alanja.blogspot.com/2014/04/eski-floreskiw-kawowej-wersji.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Prada to moja mistrzyni jeżeli chodzi o dodatki: torebki, okulary, a od Burberry chętnie przygarnęłabym trencz :)

    OdpowiedzUsuń